OBECNÉ INFORMACE:

PRŮBĚH PRACÍ:

PARTNEŘI:

Obklady, dlažby a sanitární vybavení

Obklady a dlažby

Tato fáze rekonstrukce bytového jádra už znamená mnohem jemnější práci. Jak by také ne, když už je vyzděno a nové trubky zasazeny. Pomocí obkladů a dlažby bude rozestavěnému prostoru po krůčcích vytvářena nová tvář. Přesně tak, jak jste si ji ještě u návrhů a konzultací s architektem vysnili.

Důležitou věcí v této fázi je design. Jestliže promýšlíte obložení do menšího prostoru, zvolte spíše světlejší tóny – opticky prostor zvětšují. Naopak do větší místnosti můžete směle nechat instalovat obklady větších rozměrů i tmavších odstínů. Jsou však rozhodně náročnější na rovný podklad. Výrobců je dostatek a to i včetně tuzemských.

Jak poté obklady barevně zkombinujete, je samozřejmě na vás – fantazii se meze nekladou a proč takhle občas od koupele nepohlédnout na stěnu na hotové umělecké dílo než na jednobarevnou zeď?

Sanitární vybavení

Obklady a dlažby jsou pečlivě vyspárovány a zalištovány. Co ještě zbývá? Instalace veškerého sanitárního vybavení – tudíž vany, umyvadla, sprchového koutu a wc.

Zde je montáž závislá na několika faktorech. Jeden z hlavních je samozřejmě velikost koupelny, která má v panelovém domě často standardní rozměr 1,6×2,6 metru. To znamená rozmyslet, co všechno do koupelny chcete vměstnat. Kombinace rohové vany, pračky a umyvadla i wc je proveditelná. V určitých případech tam lze vměstnat i sprchový kout a bidet.

Většina lidí dnes dává přednost v nové koupelně pouze sprchovému koutu na úkor vany a ponechání tak většího místa pro pohyb v koupelně.

Dalším faktorem je technologické řešení sanitárního vybavení, z čehož plynou otázky ohledně výsledné ceny a také časové náročnosti na montáž. Pokud se rozhodnete pro vanu, myslete též na její pevné usazení. Jestliže to nedovoluje nerovnost podlahy, lze využít dolaďovací šrouby nožiček. Pro zajištění absolutní rovnováhy vany je však třeba mít samonosný rám (u výrobců poskytovaný jako příslušenství), který tak nahradí klasickou obezdívku. Hojně využíváne jsou pak i různé doplňky vany – zástěny pro sprchování, madla a podhlavníky.

Vodoinstalaci, která kromě usazení vany zahrnuje též připojení odpadních armatur, by měl samozřejmě provádět zkušený instalatér. Dohlédnout by měl perfektně nejen na těsnění mezi všemi spoji a přechody, ale též na tlakové zkoušky, ověřující kvalitu práce.

Montáž vanové a sprchové baterie skýtá několik možností. Klasická nástěnná baterie není nikterak náročná na instalaci (zabere někoik minut). To spíše podomítková baterie znamená větší oříšek, o montáži hydromasážního systému nemluvě. Pokud však budete postupovat přesně podle návodu výrobce, neměli byste mít problémy. Ze sanitárního vybavení nám už zbývá zmínit jen umyvadlo a klozet.

Dle financí a estetických požadavků můžete u umyvadla volit mezi klasickými keramickými nebo dražšími mramorovými a akrylátovými. Jestliže chcete dodržet jednotný design, kupte umyvadlovou baterii společně s tou vanovou.

Montáž klozetu by neměla činit problémy, ani v případě, že byste namísto jednoduchého systému „kombi“ (kde je nádržka součástí mísy) chtěli použít podomítkového systému, který nahradil dřívější nádržky umístěné v horní části stěny. Pevné přišroubování mísy k podlaze je samozřejmostí.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!