OBECNÉ INFORMACE:

PRŮBĚH PRACÍ:

PARTNEŘI:

Bytová jádra

Jako „bytové jádro“ se označuje způsob konstrukce koupelen a záchodů v panelových domech ze 70. a 80. let minulého století. Hlavním stavebním prvkem zde byl umakart – papír tvrzený pryskyřicí a lisováním vrstvený. Proto se pro bytová jádra často používá označení „umakartová jádra“. Tento materiál byl za dob normalizace optimálním řešením. Lépe řečeno byl řešením levným a rychlým. Nyní však je spíše nevítaným přežitkem.

Důvody pro změnu

Nejen hygienická hlediska, tedy neodstranitelná špína a mikrobi v různých spárách, ale i samotná estetika, nevhodná dispozice a celková nepraktičnost jsou důvody, které lidi vedou ke zvažování rekonstrukce bytového jádra. Moderní požadavky kladou důraz především na už zmíněnou hygienu a účelové prostorvé vymezení. Nelze však pominout ani akustické ošetření prostoru. Vysoká propustnost zvuku je další nelichotivou charakteristikou umakartu. Po rekonstrukci bytového jádra už možná konečně neuslyšíte každý zvuk od sousedů.

Typy bytových jader

Než se pustíte do rekonstrukce bytového jádra, tak byste měli zjistit, jaký typ jádra máte. Je jich totiž více a právě podle typu se volí způsob přestavby jádra. Je jím daný i rozsah vašich možností pro změnu. Ve většině panelových domů se opakují čtyři základní typy jader – H + kk, F + kk, T a E. Samozřejmě existují i typy další (občas se vyskytuje i atyp), ale je velice pravděpodobné, že jeden ze zmíňěných typů máte doma i vy.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!