OBECNÉ INFORMACE:

PRŮBĚH PRACÍ:

PARTNEŘI:

Bourací a stavební práce

Bourací práce

Pokud budeme realizovat pouze částečné řešení přeměny jádra, tak to znamená převážně pouze výměnu stávajícího zařízení, jako vany, WC, armatur, keramických dílů a nějakou povrchovou úpravu umakartu (nějaký nátěr nebo obklad). Dispozice jádra a materiálu příček zůstává stejná. Dá se tedy říct, že se pouze převlékl kabátek, nicméně spodní oblečení zůstalo stejné. Z hygienického hlediska tedy stále ještě není vyhráno. Nicméně i tak se dá prostor výměnou stávajícího zařízení zpříjemnit – jak esteticky, tak i prakticky.

Teprve v případě odstranění původního umakartového jádra začíná skutečně účinná, ale i zodpovědná rekonstrukce. Odpadní a přívodní potrubí je lepší nerozebírat, protože svislá kovová konstrukce, kterou jsou obehnaná, může posloužit při práci jako ochrana. Během demontáže a bourání už také je třeba myslet na odvoz odpadu a suti. Vše se dá rozebrat za jeden den. Od pracovníků, kteří budou jeho odvozem pověřeni, pak žádejte doklad o uložení odpadu. Častokrát se bohužel stává, že se neodváží na oficiální skládku, ale jelikož je to „rychlejší“, vyhází se odpad někde na kraji lesa.

Jakmile je staré panelákové jádro vybouráno a odpad odvezen, může se začít navážet materiál – pokud ovšem máte pro něj doma vyhrazeno místo. Pro pracovníky je samozřejmě snazší, když je materiál okamžitě po ruce. Pokud ne, jistě je to domluveno již ve smlouvě a profesionálové si s tím poradí po svém.

Stavební práce

Radikální řešení rekonstrukce jádra spočívá hlavně ve změně stávající dispozice bytu (např. zrušit chodbu do kuchyně nebo spojit koupelnu se záchodem). To proto, že nahrazení umakartu sádrokartonem nebo zděnými příčkami prostor zmenší. Co se týče zvukové izolace, jsou lepší cihly a tvárnice, než sádrokarton. Práce se sádrokartonem je však snažší a samozřejmě ve svém důsledku i levnější.

Nicméně, ať už jste si dispozice promysleli jakkoliv, po vybourání jádra přichází na řadu právě jejich realizace v podobě stavebních prací. Jako první začnou zedníci, kteří vybudují nové příčky. Pro zkušeného zedníka by to mělo být otázkou jednoho, maximálně dvou dnů.

Další fáze bude v režii elektrikářů a instalatérů. Ti se postarají o nové rozvody. Jejich úkol nebude vůbec jednoduchý. Ač se to nezdá, plastové trubky, které se budou instalovat, mohou mít i v té nejmenší koupelně několik desítek metrů.

Než začne pracovat elektrikář, měl by už z předchozí schůzky jasně vědět, kde budou rozmístěny zásuvky a spínače. Osvětlení v koupelně může být dnes realizováno jednou z mnoha variant. V současnosti je populární řešení halogenovým bodovým osvětlením ve stropním podhledu. Instalace samotného svítídla patří až do finálních prací, ale elektrikář musí znát vaši představu. Kromě zásuvek a osvětlení je též samozřejmostí vybudování odvětrání za pomoci výkonného ventilátoru.

I o poslední z úprav a instalací budou zřejmě v první řadě rozhodovat finanční možnosti. Řeč je o podlahovém vytápění. V zimě se s ním sice v žádném případě nemusíte obávat studených chodidel, ale pořizovací cena a provoz vznášejí oprávněný otazník, zda-li nevystačí bohatě vytápění elektrické.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!